140 godina telefona u Zagrebu

04. 03. 2022. – 24. 04. 2022.

Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb

Izložba 140 godina telefona u Zagrebu nastala je suradnjom dvaju zagrebačkih muzeja: HT muzeja i Tehničkog muzeja Nikola Tesla. Organizator i domaćin izložbe je Tehnički muzej Nikola Tesla, a veći dio izloženih predmeta potječe iz fundusa HT muzeja.

Izložba ilustrira povijesni i tehnološki razvoj javne telefonije u Zagrebu tijekom kojeg je telefon od statusnog simbola imućnih postao opće dostupno i cjenovno prihvatljivo sredstvo svakodnevne privatne i poslovne komunikacije. Izloženi uređaji demonstriraju konstrukcijske i oblikovne preinake koje su pratile telefon tijekom 140 godina upotrebe na našem području. Različite etape razvoja telefona pokrivaju raspon od samih početaka kad su telefonski pozivi uspostavljani uz pomoć telefonistice pa sve do današnjih uređaja koji upotrebljavaju moderne digitalne modulacijske tehnike za prijenos razgovora u mobilnim telefonskim mrežama. Pritom je rast broja telefonskih pretplatnika te mjesnog, međumjesnog i međunarodnog telefonskog prometa činio važan faktor u transformaciji Zagreba u vodeći gospodarski, upravni, kulturni i prometni centar Republike Hrvatske.

Okosnicu izložbe čine telefonski aparati među kojima su posebno apostrofirani oni koji se po svojim karakteristikama i značenju izdvajaju o odnosu na ostale izložene predmete. Među odabranim telefonima zastupljeni su svi tehnološki i stilski važniji modeli karakteristični za hrvatsko područje krajem devetnaestog i tijekom dvadesetog stoljeća: masivni zidni telefon od orahovine, raskošni secesijski stolni telefon skeletofon, osebujni uspravni model candlestick, kompaktni bakelitni telefon, telefon izrađen u tvornici Končar, Iskrina svjetski poznata ETA 80, prvi mobilni telefon u Hrvatskoj Maxon Carryphone, prvi ručni mobitel Dancall Logic HP, čuvena Nokia 3310 i drugi.

Izložbu prati opsežan ilustrirani muzejski katalog s povijesnim pregledom razvoja telefonije i kataloškim popisom izloženih predmeta.

Autori izložbe i izložbenog kataloga su Goran Rajič, viši kustos Tehničkog muzeja Nikola Tesla i Vesna Lipovac, viša kustosica HT muzeja.