Telekomunikacijske zbirke

Zbirka telefonije

Zbirka telefonije čuva predmete koji svjedoče o upotrebi i raširenosti telefona u Hrvatskoj od kraja 19. stoljeća pa sve do danas. S više od 400 različitih telefonskih aparata Zbirka telefonije HT muzeja predstavlja najopsežniju i najznačajniju zbirku ove vrste u Hrvatskoj. Među predmetima se ističu raritetni zidni telefonski aparati od masivnog drveta, atraktivni stolni telefoni oblikovani u stilu secesije te drugi reprezentativni i rijetki primjerci proizvođača Siemens-Halske, L M Ericsson, Deckert & Homolka, Mix & Genest, J Berliner, Kellogg, Western Electric, Bell Telephone, Fuld i drugih. Zbirka također obuhvaća velik izbor automatskih telefonskih aparata s okretnim brojčanikom korištenih od 1930-ih nadalje. Među telefonima za posebne namjene dominiraju različiti tipovi i izvedbe aparata za telefonske govornice te više primjeraka vojnih telefonskih aparata. Osim telefona, zbirka sadrži dijelove i cjeline manualnih, automatskih i elektroničkih telefonskih centrala. Fundus se kontinuirano obogaćuje novim akvizicijama. Zbirka telefonije objedinjuje Zbirku nepokretne telefonije i Zbirku Zlatka Ivkovića koje se nalaze na Listi zaštićenih kulturnih dobara RH.

Izdvojeni eksponati