Poštansko-filatelističke zbirke

Muzejska građa Poštansko-filatelističkog odjela HT muzeja dokumentirano svjedoči o višestoljetnom razvoju prijenosa pisanih vijesti i poštanske djelatnosti, kao i kulturi pisanja i dopisivanja na području Hrvatske.

Jedan dio Poštansko-filatelističkog odjela obuhvaća muzejsku građu koja prikazuje organizaciju i razvoj poštanske djelatnosti na hrvatskom području. Uključuje prepoznatljive povijesne simbole pošte i prijenosa vijesti, raznolik izbor opreme potrebne pri pružanju i korištenju poštanskih usluga, dijelove inventara poštanskih objekata te pribor i uređaje vezane za razvitak i tehnologiju pisanja. Dio Poštansko-filatelističkih zbirki svojom specifičnom građom dokumentira različita razdoblja hrvatske filatelističke povijesti s posebnim naglaskom na razdoblja nacionalne poštanske i filatelističke autonomije. Osim kompletne produkcije domaćih i stranih poštanskih maraka od 1990-ih do danas, čuvaju se i razne dopisne forme poput pisama, razglednica, dopisnica i čestitki koje datiraju od sredine 18. do sredine 20. stoljeća.

Zbirke